Quantcast

Monday Night Politics – Meet the Candidates

The Dallas Examiner | 1/13/2014, 2:59 p.m. | Updated on 2/12/2014, 5:27 p.m.
Monday Night Politics – Meet the Candidates, presented by The Dallas Examiner for Primary Elections March 4, 2014, will be ...
Monday Night Politics – Meet the Candidates The Dallas Examiner

Monday Night Politics – Meet the Candidates, presented by The Dallas Examiner for Primary Elections March 4, 2014, will be held from 6 p.m. to 8 p.m. on Mondays from Jan. 6 though Feb. 17 at the African American Museum, located at 3536 Grand Ave., Dallas TX 75210.

Columnist Casey Thomas will moderate the forums.

During the forum, candidates will discuss their format and answer questions form the audience. Many candidates, including those not on the list, will be available to shake hands and talk face-to-face with voters.

Dates and Invited Candidates:

January 6

Justice of the Peace, Precinct 1, Place 2

  • Valencia Nash (Incumbent)
  • Vic Buchanon

Constable, Precinct 1,

  • Cleophas Steele (Incumbent)
  • Derrick Evans

Justice of the Peace, Precinct 5

  • Juan Jasso (Incumbent)
  • Billy White

January 13

U.S. Representative, District 30

  • Eddie Bernice Johnson (Incumbent)
  • Barbara Malory Caraway

U.S. Representative, District 33

  • Marc Veasey (Incumbent)
  • Tom Sanchez

State Representative, District 109

  • Helen Giddings (Incumbent)
  • Genevieve Gregory

State Representative, District 110

  • Toni Rose (Incumbent)
  • Sandra Crenshaw

Democratic Party Chair

  • Darlene Ewing (Incumbent)
  • Heath Harris

January 20

District Clerk

  • Kissi Jones
  • Tarsha Hardy
  • Rose Renfroe
  • Johnny C. Gomez
  • Felicia Pitre
  • Cathy Sanchez

Dallas County Treasurer

  • David Bradley
  • Bennie Brown
  • Paul Ingram
  • Pauline Medrano

January 27

Judge 44th Judicial District

  • Carlos Cortez (Incumbent)
  • Bonnie Lee Goldstein

Judge 101st Judicial District

  • Marty Lowy (Incumbent
  • Staci Williams

Judge 204, Judicial District

  • Lena Lavario (Incumbent)
  • Tammy Kemp

Judge 255, Judicial District

  • Lori Chrisman Hackett (Incumbent)
  • Kim Cooks

February 3

Judge 265, Judicial District

  • Jennifer Bennett
  • William R. Barr
  • Anthony Eiland

Judge 282, Judicial District

  • Andy Chatham (Incumbent)
  • Amber Givens

Judge 283, Judicial District

  • Rick Magnis (Incumbent)
  • Justin Lord

Judge 291, Judicial District

  • Stephanie Mitchell
  • Susan Anderson

Judge 292, Judicial District

  • Larry Mitchell (Incumbent)
  • Brandon Birmingham

Judge 363, Judicial District

  • Tracy Holmes (Incumbent)
  • Nigel H. Redmond

February 10

Judge 301, Judicial District

  • David Hanschen
  • George White
  • Mary Brown
  • Craig Bonham
  • Lawrence Praeger

Judge 304, Judicial District

  • William A “Bill” Mazur, Jr. (Incumbent)
  • Andrea Martin

Judge 330, Judicial District

  • Andrea Plumlee (Incumbent)
  • Randall Grubbs

Criminal Court, 4

  • Nancy Mulder
  • Remeko Edwards

Criminal Court 5

  • Etta Mullin (Incumbent)
  • Lisa Green
  • Trey Bunch

February 17

County Criminal Court 10

  • Rob Canas (Incumbent)
  • LeDouglas Johnson

County Criminal Court 11

  • Shequitta Kelly
  • Melodee Armstrong

County Probate Court 2

  • Chris Wilmoth (Incumbent)
  • Ingrid Michelle Warren

County Probate Court 3

  • Michael E. Miller (Incumbent)
  • Margaret Jones Johnson

February 24

State Board of Education, District 13

  • Andrea C. Hilburn
  • A. Denise Russell
  • Erika Beltran

Discussion: Propositions on Primary Ballot

  • State Sen. Royce West (confirmed)
  • County Judge Clay Jenkins (invited)

For more information, contact The Dallas Examiner at 214-941-3100.