Monday Night Politics: Meet the Candidates Schedule for Nov 3 Election

MNP 10 12
MNP 10 12

Monday Night Politics: Meet the Candidates

for Political Candidates in the November 3, 2020 Election

Virtual forums will be held from 6 p.m. to 8 p.m.

Please click the link below to join the webinar:

https://us02web.zoom.us/j/84244868892?pwd=OXJZUVJkcW4rNTd5YW8zbnVzVTBlUT09

Passcode: 303305

Or iPhone one-tap :

US: +13462487799,,84244868892#,,,,,,0#,,303305#  or +12532158782,,84244868892#,,,,,,0#,,303305#

Or Telephone:

Dial(for higher quality, dial a number based on your current location):

US: +1 346 248 7799  or +1 253 215 8782  or +1 408 638 0968  or +1 669 900 6833  or +1 301 715 8592  or +1 312 626 6799  or +1 646 876 9923

Webinar ID: 842 4486 8892

Passcode: 303305

International numbers available: https://us02web.zoom.us/u/klj2sqoLw

 

Invited candidates:

Monday, September 14 

U.S. Representative District 32 

  1. Colin Allred (Dem)
  2. Genevieve Collins (Rep)

U.S. Representative District 33

  1. Mark Veasey (Dem)
  2. Fabian Cordova Vasquez (Rep)
  3. Carlos Quintintanilla (Ind)

Supreme court, Pl 7

  1. Stacie Williams (Dem
  2. Jeff Boyd (Rep)

Monday, September 21 

Criminal Appeals Court, Pl 3

  1. Elizabeth Frizell  (Dem)
  2. Bert Richardson (Rep)

Criminal Appeals Court, Pl 4

  1. Tina Clinton (Dem)
  2. Kevin Yeary   (Rep)

Criminal Appeals Court, Pl 9

  1. Brandon Birmingham (Dem)
  2. David Newell (Rep)

State Rep  District 113

  1. Rhetta Bowers  (Dem)
  2. Will Douglas  (Rep)

Monday, September 28  (3)

District Judge, 14 Judicial District 

  • Eric Moye    (Dem)
  • Jessica Voyce Lewis (Rep)

  District Judge, 95 Judicial District

  1. Monica Purdy  (Dem)
  2. Mike Lee  (Rep)

District Judge, 254 Judicial District

  1. Kim Brown   (Dem)
  2. Ashley Wysocki  (Rep)

Monday, October 5

    Sheriff

  1. Marian Brown  (Dem)
  2. Chad Prda  (Rep)

     Dallas County Commissioner  No 3

  • John Wiley Price  (Dem)
  • T. Russell  (Rep))

       Dallas County Commissioner No 1

  1. Teresa Daniel  (Dem)
  2. Patrick Harden  (Rep)

Monday, October 12

    District Judge, 162 Judicial District

  1. Marcela Moore   (Dem)
  2. Jordan Lewis  (Rep)

     U.S. Senator

1.  MJ Hegar (Dem)

2.  John Cornyn (Rep)

Sponsors for the forum include: NAACP Dallas Chapter, Dallas Alumnae Chapter of Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Metropolitan Dallas Chapter of Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Alpha Sigma Lambda Chapter of Alpha Phi Alpha Fraternity, Dallas Alumni Chapter of Kappa Alpha Psi, Inc., Dallas Association of Realtists, Dallas Pan-Hellenic Council, Theta Alpha Chapter of Omega Psi Phi, Iota Phi Theta Fraternity, Inc., Omicron Mu Omega Chapter of Alpha Kappa Alpha Sorority, Dallas Black Chamber of Commerce, Greater Dallas League of Young Professionals, The North Texas Cluster of The Links, Inc., KHVN, The Commish Radio Show, St. Luke PSAM, South Dallas Business and Professional Women’s Club, Inc. and the African American Museum.

 

Advertisement

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*